سه شنبه 6 مهر 1395

 

1390/10/06

تاریخ انتشار:


قیمت ملک بیش از سکه و ارز


این روز‌ها نوسانات قیمت در بازار طلا و ارز هر کسی را برای سرمایه گذاری در این بازار وسوسه می‌کند اما بررسی‌ها طی یک دوره 10 ساله نشان از آن دارد که سرمایه‌گذاری در بازار مسکن طی یک مدت طولانی همواره پر سودتر بود‌ه ‌است، البته این درحالی ‌است که دولت همواره تلاش دارد مسکن را از کالای سرمایه‌ای خارج و به کالای مصرفی تبدیل کند.

سال‌های 85 و 86 را که قیمت مسکن روزانه و گاهی ساعتی بالا می‌رفت را تقریبا همه به یاد دارند افزایش به‌گونه‌ای بود که بسیاری به دلالی در این بازار روی آوردند و عده‌ای هم به دلیل این افزایش قیمت‌ها از خرید سرپناه باز ماندند، این روزها چنین وضعیتی در بازار سکه و ارز رخ داده و علاوه بر دلالان، مردم عادی نیز سرمایه‌های خود را وارد این بازار کرده‌اند تا از این سود بی‌نصیب نمانند.

بر این اساس، اگرچه در شرایط کنونی به دلیل ورود سرمایه‌ها به بازار جذاب سکه و ارز و در نتیجه عدم هدایت سرمایه‌ها به بخش مسکن قیمت مسکن بالا نمی‌رود، اما به نظر می‌رسد در آینده‌ای نه چندان دور نیز شاهد تغییراتی در قیمت‌ مسکن باشیم.

در این راستا بیت‌الله ستاریان عضو هیات علمی دانشگاه تهران معتقد است:‌ با بروز نوسان در بازار ارز و سکه، سرمایه‌ها جذب این بازارها می‌شوند و این وضعیت تا زمانی که نرخ ارز از ثبات برخوردار شود، ادامه خواهد داشت. وی در ادامه با اشاره به این‌که پس از برقراری ثبات در این بازارها، سرمایه‌ها به یکباره به سمت بازار ملک بازمی‌گردند، خاطرنشان کرد: به‌نظر می‌رسد این وضعیت تا اردیبهشت ماه رخ دهد که در این صورت قیمت ملک به شدت بالا خواهد رفت. این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که قیمت ملک از ابتدای سال تاکنون از افزایش 35 درصدی برخوردار شده است، افزود: ‌به‌نظر می‌رسد تا پایان سال قیمت‌ها حدود 25 درصد بالا برود.

ستاریان با بیان این‌که اکنون رکود تورمی در این بخش حاکم است، تصریح کرد: نرخ ارز و طلا نیز به صورت تصنعی ثابت مانده بود که اکنون درحال افزایش است. وی همچنین معتقد است در مورد مسکن نیز فنر قیمت‌ها هنوز بسته نگه داشته شده است اما این وضعیت تا ابد ادامه نخواهد داشت. این کارشناس اقتصاد مسکن همچنین تاکید کرد بررسی‌ها طی 10 سال گذشته نشان می‌دهد که میزان افزایش قیمت ملک نسبت به ارز و سکه بسیار بیشتر بوده است.

بر اساس این گزارش، در سال 80، یک واحد آپارتمان مسکونی در منطقه پونک با قیمت متری 217 هزار تومان، سکه تمام بهار آزادی حدود 61 هزار تومان و قیمت دلار آمریکا حدود 930 تومان به فروش رسیده است. این در حالی است که در سال 85 قیمت همان واحد مسکونی به متری 700 هزار تومان، سکه تمام بهار آزادی به 164 هزار تومان و دلار آمریکا تقریبا همان قیمت بوده است. همچنین قیمت این واحد مسکونی اکنون به حدود دو میلیون تومان، سکه بهار آزادی 635 هزار تومان و دلار آمریکا به هزار و پانصد تومان رسیده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه پرسودتر از بخش مسکن است و از آنجاکه به سرمایه کمتری نیاز دارد استقبال از آن هم بیشتر خواهد بود. البته باید به این مسئله نیز توجه کرد که دولت با اجرای طرح مسکن مهر و اتخاذ سیاست‌های انقباضی به شدت سعی در کنترل قیمت مسکن دارد و ممکن است اتفاق تاریخی افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن در سال 86 برای بار دیگر تکرار نشود. که البته کارشناسان معتقدند دوران فشرده بودن این فنر سرانجام به سر می‌رسد.

همچنین ایرج رهبر رییس کانون سراسری انبوه‌سازان نیز معتقد است: سرمایه‌ها باید به بخش تولید مسکن بازگردد، در غیر این صورت هرگونه اقدامی که منجر به تحریک در بخش تقاضا شود، مشکل ایجاد می‌کند.

تعداد دفعات بازدید: 2100

برچسب ها: